November 30, Philadelphia, USA

Photo by Bob Krist for the Philadelphia Convention & Visitors Bureau

PRESTO Technical Program

Tuesday 2010-11-30

8:00 - 9:00 Breakfast
  Bossone 3rd floor Atrium
8:00 - 17:00 Registration
  Bossone 1st floor (Lobby)
9:00am - 10:30am Session I: Multi-Core Software Routers (Chair: Boon Thau Loo)
  Distributed Runtime Load-Balancing for Software Routers on Homogeneous Many-core Processors
  Qiang Wu (University of Massachusetts)
  Dilip Mampilly (University of Massachusetts Amherst)
  Tilman Wolf (University of Massachusetts Amherst)
  Controlling Parallelism in a Multicore Software Router
  Mihai Dobrescu (EPFL)
  Katerina Argyraki (EPFL)
  Gianluca Iannaccone (Intel)
  Maziar Manesh (Intel)
  Sylvia Ratnasamy (Intel Research)
  Forwarding Path Architectures for Multicore Software Routers
  Norbert Egi (Lancaster University)
  Adam Greenhalgh (UCL)
  Mark Handley (UCL)
  Mickael Hoerdt (Lancaster University)
  Felipe Huici (NEC Europe)
  Laurent Mathy (Lancaster University)
  Panagiotis Papadimitriou (Lancaster University)
10:30 - 11:00 Coffee Break
  Bossone 1st floor (Lobby)
11:00 - 12:00 Session II: Invited Talk on Programmable Networking (Chair: Jennifer Rexford)
  Use Cases and Deployment of Juniper's High-End Programmable Routers
  David Ward, Juniper Networks
  Recent Progress in the GENI Project
  Chip Elliott, BBN
12:00 - 13:30 Lunch
  Bossone 3rd floor Atrium
13:30 - 15:00 Session III: Architectural Support for Programmability (Chair: T. S. Eugene Ng)
  Frenetic: A High-Level Language for OpenFlow Networks
  Nate Foster (Cornell University)
  Rob Harrison (Princeton University)
  Matthew Meola (Princeton University)
  Michael Freedman (Princeton University)
  Jennifer Rexford (Princeton University)
  David Walker (Princeton University)
  Evaluating the Suitability of Server Network Cards for Software Routers
  Maziar Manesh (Intel)
  Katerina Argyraki (EPFL)
  Mihai Dobrescu (EPFL)
  Norbert Egi (Lancaster University)
  Kevin Fall (Intel)
  Gianluca Iannaccone (Intel)
  Eddie Kohler (UCLA)
  Sylvia Ratnasamy (Intel Research)
  Virtualizing the Network Forwarding Plane
  Martín Casado (Nicira)
  Teemu Koponen (Nicira)
  Rajiv Ramanathan (Google)
  Scott Shenker (ICSI and UC Berkeley)
15:00 - 15:30 Coffee Break
  Bossone 1st floor (Lobby)
15:30 - 17:30 Session IV: Services Enabled by Programmability (Chair: Katerina Argyraki)
  A Policy-based Constraint-solving Platform Towards Extensible Wireless Channel Selection and Routing
  Changbin Liu (University of Pennsylvania)
  Xiaozhou Li (University of Pennsylvania)
  Shiv Muthukumar (University of Pennsylvania)
  Harjot Gill (University of Pennsylvania)
  Taher Saeed (University of Pennsylvania)
  Boon Thau Loo (University of Pennsylvania)
  Prithwish Basu (BBN)
  Introducing Standby Capabilities into Next-generation Network Devices
  Raffaele Bolla (University of Genoa)
  Roberto Bruschi (CNIT)
  Antonio Cianfrani (University of Rome "La Sapienza")
  Marco Listanti (University of Rome "La Sapienza")
  Leveraging Router Programmability for Traffic Matrix Computation
  Giacomo Balestra (RomaTre University)
  Salvatore Luciano (RomaTre University)
  Maurizio Pizzonia (RomaTre University)
  Stefano Vissicchio (RomaTre University)
  Adaptive Multi-task Monitoring System Based on Overhead Prediction
  Imed Lassoued (INRIA)
  Chadi Barakat (INRIA)