6th Asia-Pacific Workshop on Networking (APNet 2022)

2022, Fuzhou, China

Technical Program

APNet 2022 Program Meeting (Tentative), in Beijing time

Session Time

Keynote Talk 50 min talk + 10 min Q&A
APNET Paper 17 min talk + 3 min Q&A
SIGCOMM Talk 17 min talk + 3 min Q&A
Industry Speech 35 min talk + 5 min Q&A

July 1, 2022 (Day 1), Friday

Beijing Time Event
9:00 - 9:10 Opening Remark
General Chair: Guolong Chen, Jinshu Su
Program Chairs: Xin Jin, Srikanth Kandula
9:10 - 10:10 Keynote 1
Session Chair: Chenren Xu
50 min talk + 10 min Q&A
9:10 - 10:10 Lightweight and Fair Serverless Computing for Edge Clouds [slides] [video]
Professor K. K. Ramakrishnan, Distinguished Professor, University of California, Riverside; ACM/IEEE/AT&T Fellow
10:10 - 10:15 Break
10:15 - 11:15 Paper Session 1: Networking Meets ML
Session Chair: Yuanjie Li
17 min talk + 3 min Q&A
10:15 - 10:35 KubeKlone: A Digital Twin for Simulating Edge and Cloud Microservices [paper] [video]
Ayush Bhardwaj, Theophilus A. Benson
10:35 - 10:55 Herald: An Embedding Scheduler for Distributed Embedding Model Training [paper] [slides] [video]
Chaoliang Zeng, Xiaodian Cheng, Han Tian, Hao Wang, Kai Chen
10:55 - 11:15 OpenNetLab: Open Platform for RL-based Congestion Control for Real-Time Communications [paper] [slides] [video]
Jeongyoon Eo, Zhixiong Niu, Wenxue Cheng, Francis Y. Yan, Rui Gao, Jorina Kardhashi, Scott Inglis, Michael Revow, Byung-Gon Chun, Peng Cheng, Yongqiang Xiong
11:15 - 11:20 Break
11:20 - 12:40 Sigcomm Talks Session 1
Session Chair: Danyang Zhuo
17 min talk + 3 min Q&A
11:20 - 11:40 Achieving Consistent Low Latency for Wireless Real-Time Communications with the Shortest Control Loop [video]
Zili Meng (Tsinghua University)
11:40 - 12:00 Software-Defined Network Assimilation: Bridging the Last Mile Towards Centralized Network Configuration Management with NAssim [slides] [video]
Huangxun Chen (Huawei HK)
12:00 - 12:20 LiveNet: A Low-Latency Video Transport Network for Large-Scale Live Streaming [slides] [video]
Jinyang Li (Chinese Academy of Sciences)
12:20 - 12:40 𝜇Fabric: Predictable Virtual Fabric on Informative Data Plane [video]
Rui Miao (Alibaba)
12:40 - 13:30 Lunch Break
13:30 - 14:30 Paper Session 2: Network Performance
Session Chair: Chen Tian
17 min talk + 3 min Q&A
13:30 - 13:50 Load Balancing in PFC-enabled Datacenter Networks [paper] [slides] [video]
Jinbin Hu, Chaoliang Zeng, Zilong Wang, Hong Xu ,Jiawei Huang, Kai Chen
13:50 - 14:10 LinkGuardian: Mitigating the impact of packet corruption loss with link-local retransmission [paper] [slides] [video]
Raj Joshi, Qi Guo, Nishant Budhdev, Ayush Mishra, Mun Choon Chan, Ben Leong
14:10 - 14:30 Hop-On Hop-Off Routing: A Fast Tour across the Optical Data Center Network for Latency-Sensitive Flow [paper] [slides] [video]
Jialong Li, Yiming Lei, Federico De Marchi, Raj Joshi, Balakrishnan Chandrasekaran, Yiting Xia
14:30 - 14:35 Break
14:35 - 16:35 Industrial Spotlight Talks 1
Session Chair: Kun Tan
35 min talk + 5 min Q&A
14:35 - 15:15 Technology Trends in Data Communication: a Huawei's View [video]
Xiao Qian, Director of Data Communication Research Dept, Huawei
15:15 - 15:55 GSO-Simulcast: Global Stream Orchestration in Dingtalk’s Video Conferencing [video]
Yunfei MA, Staff engineer and R&D manager at Alibaba
15:55 - 16:35 Network Telemetry in Optical Backbones [video]
Congcong Miao, Researcher in Tencent
16:35 - 16:40 Break
16:40 - 17:40 Poster Session 1
Session Chair: Wei Wu
10 min per poster
16:40 - 16:50 A 100Gbps User Plane Function Prototype Based on Programmable Switch for 5G Network [paper]
Cong Zhou, Baokang Zhao, Baosheng Wang
16:50 - 17:00 Reducing Network Traffic Storage Overhead: A Hardware-Accelerated Lossless Data Compression System [paper]
Puguang Liu, Shuhui Chen
17:00 - 17:10 Multi-Level Text Importance Classification Architecture Based on Deep Learning [paper]
Meizhen Huang, Jinshu Su, Zhong Liao, Shuhui Chen, Ziling Wei
17:10 - 17:20 High-performance Measurement in Adaptive Forwarding of Named Data Networking [paper]
Ruifen Zhao, Teng Liang, Yi Wang
17:20 - 17:30 On Construction of Fault-Tolerant Virtual Backbones in Heterogeneous Wireless Sensor Networks [paper] [slides]
Xiaoming Wu, Yanhua Liu, Lichao Su, Xiao-Yan Li
17:30 - 17:40 A Component Vulnerability Matching Approach for IoT Firmware [paper]
Bo Yu, yongyi zhang, Runhao LIU, Zhoushi Sheng

July 2, 2022 (day 2), Saturday

Beijing Time Event
9:00 - 10:00 Keynote 2
Session Chair: Kai Chen
50 min talk + 10 min Q& A
9:00 - 10:00 AI/ML Models and Networks, A Complex Relationship [slides] [video]
Professor Roch Guerin, Chair of Computer Science and Engineering at Washington University in St. Louis; ACM/IEEE Fellow
10:00 - 10:05 Break
10:05 - 12:05 Industrial Spotlight Talks 2
Session Chair: Alan Liu
35 min talk + 5 min Q&A
10:05 - 10:45 Cloudification of Telecom Network Infrastructure [video]
Yongguang Zhang, Senior Principal Researcher at Microsoft (Azure for Operators)
10:45 - 11:25 Sundial: Fault-tolerant Clock Synchronization for Datacenters [video]
Yuliang Li, Researcher at Google NetInfra
11:25 - 12:05 Scalable, Flexible and Agile Network Planning [video]
Ying Zhang, Senior Engineering Manager in Meta
12:05 - 13:30 Lunch Break
13:30 - 14:30 Paper Session 3: Network Measurement
Session Chair: Jialin Li
17 min talk + 3 min Q&A
13:30 - 13:50 Locality Matters! Traffic Demand Modeling in Datacenter Networks [paper] [video]
Zhiwen Liu, Mowei Wang, Yong Cui
13:50 - 14:10 Bandwidth-efficient Microburst Measurement in Large-scale Datacenter Networks [paper] [slides] [video]
Kaihui Gao, Dan Li, Shuai Wang
14:10 - 14:30 A Disaggregate Data Collecting Approach for Loss-Tolerant Applications [paper] [video]
Ziyuan Liu, Zhixiong Niu, Ran Shu, Wenxue Cheng, Peng Cheng, Yongqiang Xiong, Lihua Yuan, Jacob Nelson, Dan R. K. Ports
14:30 - 14:35 Break
14:35 - 15:55 Sigcomm Talks Session 2
Session Chair: Wei Bai
17 min talk + 3 min Q&A
14:35 - 14:55 LiteFlow: Towards High-performance Adaptive Neural Networks for Kernel Datapath [video]
Junxue Zhang (HKUST)
14:55 - 15:15 Symbolic Router Execution [video]
Peng Zhang (Xi’an Jiaotong University)
15:15 - 15:35 Multi-Resource Interleaving for Deep Learning Training [slides] [video]
Yihao Zhao (Peking University)
15:35 - 15:55 FlyMon: Enabling On-the-Fly Task Reconfiguration for Network Measurement [video]
Hao Zheng (Nanjing University)
15:55 - 16:00 Break
16:00 - 17:00 Paper Session 4: Network Data Plane
Session Chair: Yiting Xia
17 min talk + 3 min Q&A
16:00 - 16:20 Enabling Innovation in Spectrum Management [paper] [slides] [video]
Chi-Jen Wu (Department of Computer Science and Information Engineering, Chang Gung University)
16:20 - 16:40 HybridTSS: A Recursive Scheme Combining Coarse- and Fine- Grained Tuples for Packet Classification [paper] [slides] [video]
Yuxi Liu, Yao Xin, Wenjun Li, Haoyu Song, Ori Rottenstreich, Gaogang Xie, Weichao Li, Yi Wang
16:40 - 17:00 Packet Processing Algorithm Identification using Program Embeddings [paper] [slides] [video]
VenkataKeerthy S, Yashas Andaluri, Sayan Dey, Rinku Shah, Praveen Tammana, Ramakrishna Upadrasta
17:00 - 17:05 Break
17:05 - 18:05 Poster Session 2
Session Chair: Biao Han
10 min per poster
17:05 - 17:15 RLCS: A Classification System Based on Random Forest and Logistic Regression for Hybrid zero-day traffi [paper]
Liang Yulong, Wang Fei, Shuhui Chen
17:15 - 17:25 Efficient Partial Reduce Across Clouds [paper]
Renyi Wang, Shouxi Luo, Ke Li, Huanlai Xing
17:25 - 17:35 Approximate Gradient Synchronization with AQGB [paper]
Xue Liu, Shouxi Luo, Ke Li, Huanlai Xing
17:35 - 17:45 AoI-aware Data Propagation in Edge Computing Assisted NR-V2X Networks [paper]
Xiaoning Wang, Kexun Chen, Ke Li, Qiang Yang
17:45 - 17:55 MEMOCO: Memory-Efficient 100Gbps Traffic Replay with Sequence Guarantee on Multi-core Servers [paper]
Ranzheng Cao, Wendi Feng
17:55 - 18:05 WThreadAFL:Deterministic Greybox Fuzzing for Multi-thread Network Servers [paper]
Jianjun Lu, Bo Yu