Conference Program

Program At A Glance   Tutorials Program  Technical Program     Outrageous Opinions Session
Social Events

Technical Program


TUESDAY, AUG 28
     
Opening Reception at Birch Aquarium
17:30-19:30


WEDNESDAY, AUG 29
     
Introduction Session
9:00-10:30
     
Welcome
     
SIGCOMM Award Ceremony

Van Jacobson, Packet Design Inc.
Keynote Speech - Van Jacobson
A PDF version of Van's talk is available here
     
S1:  Security and Denial of Service (Chair: Michalis Faloutsos)
11:00-12:30
Hash-Based IP Traceback
(Best Student Paper)
Alex C. Snoeren (MIT), Craig Partridge, Luis A. Sanchez, Christine E. Jones, Fabrice Tchakountio, Stephen T. Kent, W. Timothy Strayer (BBN Technologies)
     
On the Effectiveness of Route-Based Packet Filtering for Distributed DoS Attack Prevention in Power-Law Internets
Kihong Park, Heejo Lee (Purdue University)
     
Reliable Group Rekeying: A Performance Analysis
Richard Yang, Xiaozhou Li, Xincheng Zhang, Simon S. Lam (University of Texas at Austin)
     
Lunch
12:30-14:00

     
S2:  Network and System Architecture (Chair: Christophe Diot)
14:00-15:30

     
Aging Through Cascaded Caches: Performance Issues in the Distribution of Web Content

Edith Cohen (AT&T), Haim Kaplan (Tel-Aviv University)
     
Enabling Conferencing Applications on the Internet Using an Overlay Multicast Architecture
Yang-hua Chu, Sanjay G. Rao, Srinivasan Seshan, Hui Zhang (Carnegie Mellon University)
     
IPNL: A NAT-Extended Internet Architecture
Paul Francis (TAHOE Networks), Ramakrishna Gummadi (Univeristy of California, Berkeley)
     
S3:  Network Media Applications (Chair: Andrew Campbell)
16:00-17:00

     
On the Impact of Policing and Rate Guarantees in Diff-Serv Networks: A Video Streaming Application Perspective
W. Ashmawi (Intel Corp), R. Guerin (University of Pennsylvania), S. Wolf, M. Pinson (Institute for Telecommunication Sciences)
     
Scalable On-Demand Media Streaming with Packet Loss Recovery
Anirban Mahanti, Derek Eager (University of Saskatchewan), Mary Vernon, Dave Sundaram-Stukel (University of Wisconsin)
     
SIGCOMM Business Meeting (all are invited)
17:00-18:00

     
Bus to Hotel del Coronado
17:45-18:30

     
Banquet
19:00

     
Bus Back to the Hotels
21:30-22:00

 


THURSDAY, AUG 30
     
S4:  Service Guarantees and Resource Management (Chair: Derek McAuley)
9:00-10:30
     
Statistical Bandwidth Sharing: A Study of Congestion at Flow Level
S. Ben Fredj, T. Bonald, A. Proutiere, G. Regnie, J. Roberts (France Telecom)
     
Analysis and Design of an Adaptive Virtual Queue (AVQ) Algorithm for Active Queue Management
Srisankar Kunniyur, R. Srikant (University of Illinois; Urbana Champaign)
     
Algorithms for Provisioning Virtual Private Networks in the Hose Model
Amit Kumar (Cornell University), Rajeev Rastogi, Avi Silberschatz, Bulent Yener (Lucent Techonolgies)
     
S5:  Towards New Network Services (Bala Krishnamurthy)
11:00-12:30
     
Chord: A Scalable Peer-To-Peer Lookup Service for Internet Applications
Ion Stoica (University of California at Berkeley), Robert Morris, David Karger, Frans Kaashoek, Hari Balakrishnan (MIT)
     
A Scalable Content-Addressable Network
Sylvia Ratnasamy (University of California at Berkeley and ACIRI), Paul Francis (Tahoe Networks), Mark Handley (ACIRI), Richard Karp (U.C. Berkeley and ACIRI), Scott Shenker (ACIRI)
     
An Investigation of Geographic Mapping Techniques for Internet Hosts
Venkata N. Padmanabhan (Microsoft Research), Lakshminarayanan Subramanian (University of California at Berkeley)
     
Lunch
12:30-14:00

     
S6:  Scheduling and Classification (Chair: Nick McKeown)
14:00-15:30

     
Fair Queuing for Aggregated Multiple Links
Josep M. Blanquer (University of California at Santa Barbara), Banu Ozden (Bell Laboratories, Lucent Technologies)
     
Scalable Packet Classification
Florin Baboescu, George Varghese (University of California, San Diego)
     
SRR: An 0(1) Time Complexity Packet Scheduler for Flows in Multi-Service Packet Networks
Chuanxiong Guo (Institute of Communications Engineering, China)
     
Poster Session
15:30-16:30

     
S7:  CSTB Panel Session: Looking Over the Fence at Networks: A Neighbor's View of Networking Research
16:30-17:30

Chair: David D. Clark (MIT)
Panelist: Jim Kurose
(U. Mass.), Vern Paxson (ACIRI), Stefan Savage (UCSD), Derek McAuley (Marconi) 

Outrageous Opinions Session  (Chair: Michalis Faloutsos)
18:00-19:00


FRIDAY, AUG 31
     
S8:  Routing Protocols and Network Discovery
(Chair: Jennifer Rexford)
9:00-10:30

     
Stability Issues in OSPF Routing
Anindya Basu (Bell Laboratories), Jon Riecke (Metasoft Inc.)
     
Topology Discovery for Large Ethernet Networks
Bruce Lowekamp (College of William and Mary), David R. O'Hallaron (Carnegie Mellon Univeristy), Thomas Gross (ETH Zurich, Switzerland)
     
Hop By Hop Multicast Routing Protocol
Luis H M K Costa, Serge Fdida (Universite Pierre et Marie Curie), Otto C M B Duarte (Universidade Federeal do Rio de Janeiro)
     
S9:  Congestion Control (Chair: Jon Crowcoft)
11:00-12:30

     
Dynamic Behavior of Slowly-Responsive Congestion Control Algorithms
Deepak Bansal, Hari Balakrishnan (MIT), Sally Floyd, Scott Shenker (ACIRI)

Extending Equation-Based Congestion Control to Multicast Applications
Joerg Widmer (University of Mannheim), Mark Handley (ACIRI)
     
On Inferring TCP Behavior
Jitendra Padhye, Sally Floyd (ACIRI)

Closing Remarks
12:30-13:00

 
Last Modified: May 9, 2001