ACM SIGCOMM 2018, Budapest, Hungary
MENU

ACM SIGCOMM 2018 Wednesday Program

  • Wednesday, August 22, 2018

  • 7:30 am - 6:00 pm Registration Desk

    Location: Vigadó, Ground-Floor Foyer

  • 7:30 am - 8:40 am Breakfast 2

    Location: Ground-Floor Foyer, 2nd-Floor Southern Room and 4th-Floor Foyer, Makovecz Hall, Northwestern Hall, and Panoramic Corridor

  • 8:40 am - 10:20 am Main-Conference Session 4: Data Center Networking

    Session Chair: Dina Papagiannaki (Google, USA)

    Location: Vigadó, 2nd-Floor Ceremonial Hall

  • 8:40 am - 9:05 am

    Masking Failures from Application Performance in Data Center Networks with Shareable Backup

    Dingming Wu, Yiting Xia, Xiaoye Steven Sun, Xin Sunny Huang, Simbarashe Dzinamarira, T. S. Eugene Ng (Rice, USA)

  • 9:05 am - 9:30 am

    AuTO: Scaling Deep Reinforcement Learning to Enable Datacenter-Scale Automatic Traffic Optimization

    Li Chen, Justinas Lingys, Kai Chen (HKUST, China), Feng Liu (SAIC, China)

  • 9:30 am - 9:55 am

    Leveraging Interconnections for Performance: The Serving Infrastructure of a Large CDN

    Florian Wohlfart (TU Munich, Germany), Nikolaos Chatzis, Caglar Dabanoglu (Akamai, Germany), Georg Carle (TU Munich, Germany), Walter Willinger (NIKSUN, USA)

  • 9:55 am - 10:20 am

    Homa: A Receiver-Driven Low-Latency Transport Protocol Using Network Priorities

    Behnam Montazeri, Yilong Li (Stanford, USA), Mohammad Alizadeh (MIT, USA), John Ousterhout (Stanford, USA)

  • 10:20 am - 11:00 am Tea/Coffee Break 3

    Location: Ground-Floor Foyer, 2nd-Floor Southern Room and 4th-Floor Foyer, Makovecz Hall, Northwestern Hall, and Panoramic Corridor

  • 10:25 am - 10:55 am Topic Preview 3 (in parallel with Tea/Coffee Break 3)

    Location: Vigadó, 4th-Floor Sinkovits Imre Chamber Theater

  • 10:25 am - 10:40 am

    Applications and IoT

    Hamed Haddadi (Imperial, UK)

  • 10:40 am - 10:55 am

    RDMA and Hardware Support

    Yibo Zhu (Microsoft, USA)

  • 11:00 am - 12:40 am Main-Conference Session 5: Applications and IoT

    Session Chair: Mohammad Alizadeh (MIT, USA)

    Location: Vigadó, 2nd-Floor Ceremonial Hall

  • 11:00 am - 11:25 am

    AWStream: Adaptive Wide-Area Streaming Analytics

    Ben Zhang (Berkeley, USA), Xin Jin (JHU, USA), Sylvia Ratnasamy, John Wawrzynek, Edward A. Lee (Berkeley, USA)

  • 11:25 am - 11:50 am

    Chameleon: Video Analytics at Scale via Adaptive Configurations and Cross-Camera Correlations

    Junchen Jiang (Microsoft and UChicago, USA), Ganesh Ananthanarayanan, Peter Bodik, Siddhartha Sen (Microsoft, USA), Ion Stoica (Berkeley, USA)

  • 11:50 am - 12:15 pm

    RF-Based 3D Skeletons

    Mingmin Zhao, Dina Katabi, Yonglong Tian, Hang Zhao, Mohammad Abu Alsheikh, Tianhong Li, Antonio Torralba, Rumen Hristov (MIT, USA)

  • 12:15 pm - 12:40 pm

    MUTE: Bringing IoT to Noise Cancellation

    Sheng Shen, Nirupam Roy, Junfeng Guan, Haitham Hassanieh, Romit Roy Choudhury (UIUC, USA)

  • 12:40 pm - 2:10 pm Lunch 2

    Location: Ground-Floor Foyer, 2nd-Floor Southern Room and 4th-Floor Foyer, Makovecz Hall, Northwestern Hall, and Panoramic Corridor

  • 12:45 pm - 1:15 pm Topic Preview 4 (in parallel with Lunch 2)

    Location: Vigadó, 4th-Floor Sinkovits Imre Chamber Theater

  • 12:45 pm - 1:00 pm

    SDN and Workloads

    Steve Uhlig (QMUL, UK)

  • 1:00 pm - 1:15 pm

    Wireless Low Power and High Data Rates

    Ellen Zegura (Georgia Tech, USA)

  • 2:10 pm - 3:00 pm Best-of-CCR Session

    Location: Vigadó, 2nd-Floor Ceremonial Hall

    Session Chair: Phillipa Gill (UMass, USA)

  • 2:10 pm - 2:35 pm

    Inside the Walled Garden: Deconstructing Facebook's Free Basics Program

    Rijurekha Sen (MPI-SWS, Germany), Sohaib Ahmad (LUMS, Pakistan), Amreesh Phokeer (LUMS, Pakistan), Zaid Ahmed Farooq (LUMS, Pakistan), Ihsan Ayyub Qazi (LUMS, Pakistan), David Choffnes (Northeastern, USA), Krishna P. Gummadi (MPI-SWS, Germany)

  • 2:35 pm - 3:00 pm

    Towards a Rigorous Methodology for Measuring Adoption of RPKI Route Validation and Filtering

    Andreas Reuter (FU Berlin, Germany), Randy Bush (Dragon and IIJ, Japan), Italo Cunha (UFMG, Brazil), Ethan Katz-Bassett (Columbia, USA), Thomas C. Schmidt (HAW Hamburg, Germany), Matthias Wählisch (FU Berlin, Germany)

  • 2:10 pm - 4:00 pm Posters, Demos, and Industrial Demos

    Location: Vigadó

  • Posters: Vigadó, Ground-Floor Foyer

  • Industrial Demos and Exhibits: Vigadó, 2nd-Floor Northern Room and Northwestern Hall

  • Demos: Vigadó, 2nd-Floor Panoramic Corridor and Southwestern Hall, and 4th-Floor Foyer

  • 2:10 pm - 3:00 pm

    In parallel with the Best-of-CCR Session

  • 3:00 pm - 4:00 pm

    Dedicated slot

  • 4:00 pm - 4:30 pm Tea/Coffee Break 4

    Location: Ground-Floor Foyer, 2nd-Floor Southern Room and 4th-Floor Foyer, Makovecz Hall, Northwestern Hall, and Panoramic Corridor

  • 4:30 pm - 6:10 pm Main-Conference Session 6: RDMA and Hardware Support

    Session Chair: Hitesh Ballani (Microsoft, UK)

    Location: Vigadó, 2nd-Floor Ceremonial Hall

  • 4:30 pm - 4:55 pm

    HyperLoop: Group-Based NIC-Offloading to Accelerate Replicated Transactions in Multi-Tenant Storage Systems

    Daehyeok Kim (CMU, USA), Amirsaman Memaripour (UCSD, USA), Anirudh Badam, Yibo Zhu, Hongqiang Harry Liu , Jitendra Padhye, Shachar Raindel(Microsoft, USA), Steven Swanson (UCSD, USA), Vyas Sekar, Srinivasan Seshan (CMU, USA)

  • 4:55 pm - 5:20 pm

    Revisiting Network Support for RDMA

    Radhika Mittal (Berkeley, USA), Alexander Shpiner (Mellanox, Israel), Aurojit Panda (ICSI and NYU, USA), Eitan Zahavi (Mellanox, Israel), Arvind Krishnamurthy (UW, USA), Sylvia Ratnasamy (Berkeley, USA), Scott Shenker (ICSI and Berkeley, USA)

  • 5:20 pm - 5:45 pm

    Understanding PCIe Performance for End Host Networking

    Rolf Neugebauer (Docker, USA), Gianni Antichi (Cambridge, UK), Josè Fernando Zazo (Naudit HPCN, Spain), Yury Audzevich (Cambridge, UK), Sergio López-Buedo (UAM, Spain), Andrew W. Moore (Cambridge, UK)

  • 5:45 pm - 6:10 pm

    FBOSS: Building Switch Software at Scale

    Sean Choi (Stanford, USA), Boris Burkov, Alex Eckert, Tian Fang, Saman Kazemkhani, Rob Sherwood, Ying Zhang, Hongyi Zeng (Facebook, USA)

  • 7:00 pm - 11:00 pm Banquet

    Location: Vigadó Square, Pier 5, Európa Ship

  • 7:00 pm - 10:00 pm

    Dinner

  • 10:00 pm - 10:10 pm

    Announcement of SIGCOMM 2019

    Speaker: Jianping Wu (Tsinghua, China)

  • 10:10 pm - 11:00 pm

    Outrageous Opinions

    Chairs: Bruce Maggs (Duke and Akamai, USA) and Justine Sherry (CMU, USA)

  • Thursday, August 23, 2018